,دستکش عایق گرما,دستکش آتش نشانی,دستکش سیلیکونی,دستکش ضد حرارت,دستکش کوره,دستکش حرارتی,
راهنمای خرید دستکش ضد حرارت

در مطلب راهنمای خرید دستکش ضد حرارت، اولین نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد شغل خریدار دستکش عایق حرارت است. دستکش ضد حرارت در مشاغلی مثل ریخته گری، ذوب و ساخت شیشه، انواع جوش کاری های صنعتی و تخصصی، آشپزخانه های صنعتی، صنایع ذوب فلزات و کوره های پخت و ذوب کاربرد دارد. انتخاب نوع مناسب دستکش ضد حرارت در مشاغلی که با حرارت های بالا سرو کار دارند بسیار حائز اهمیت است. ماده اصلی تشکیل دهنده بدنه و لایه عایق این دستکش ها معمولا چرم، پارچه آلومینیومی، کتان، پارچه حرارتی و لایه های عایق میانی است که از سوختن و آسیب دیدن دست جلوگیری می کنند.

این مواد عایق در مجاورت مواد مذاب یا در هنگام جوشکاری و برخورد با مواد مختلف مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. حال اگر قصد خرید دستکش ضد حرارت را دارید، باید با توجه به درجه حرارتی که در شغل خود با آن سر و کار دارید دستکش مناسب کار خود را انتخاب کنید. برای مثال دستکش های آلومینیومی معمولی برای کار در حرارت هایی تا ۱۵۰ درجه سانتی گراد مناسب است و نمی توان از آن ها برای شغل آتش نشانی استفاده کرد. البته نوع مقاوم تر آن هم وجود دارد که تا ۵۰۰ درجه مقاومت دارد. در ادامه مطلب راهنمای خرید دستکش ضد حرارت توضیحات تکمیلی مربوط به انواع دستکش های ضد حرارت و نحوه ی انتخاب آن  آورده می شود.

مشاغل مختلفی که از دستکش های ضد حرارت استفاده می کنند:

دستکش جوشکاری، دستکش آتش نشانی، دستکش سیلیکونی، دستکش آلومینیومی تقسیم بندی کلی دستکش عایق حرارت است که در ادامه مطلب مورد بررسی قرار می گیرد. این نوع دستکش در آهنگری کاربرد فراوانی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستکش آهنگری مطلب راهنمای خرید دستکش آهنگری را مطالعه کنید.

دستکش ضد حرارت یا دستکش جوشکاری:

دستکش جوشکاری اصطلاحی است  که در مطلب راهنمای خرید دستکش ضد حرارت برای دستکش های ضد حرارت مورد استفاده در انواع مشاغل استفاده می شود. دستکش ضد حرارت یا جوشکاری بیشتر از  چرم طبیعی، الیاف کتان، نخ نسوز، نخ و لایه های Kevlar ساخته می شود و باید استاندارد های EN388 در استحکام مکانیکی و EN407 در پایداری حرارتی را داشته باشد. از این دستکش در جوشکاری های مختلف، صنایع ذوب و ریختگری، ذوب و ساخت شیشه، کوره های پخت و … استفاده می شود. یکی از ویژگی های مهمی که این دستکش ها باید داشته باشند راحتی دست هنگام استفاده است که در دراز مدت بسیار با اهمیت می شود. آستری نرم و لطیف و حساسیت زا نبودن از ویژگی های ضروری این دستکش ها است. در این مرحله باید دقت شود برای جوشکاری های خاص مثل جوش آرگون نمیتوان از دستکش های جوش یا ضد حرارت معمولی استفاده کرد و باید از دستکش مخصوص جوش آرگون استفاده شود.

سوالی که در این بخش از مطلب راهنمای خرید دستکش ضد حرارت مطرح می شود این است که هر دستکش جوشکاری که در بازار است عایق مناسبی برای حرارت است؟ خیر اینطور نیست و این یک اصطلاح است که برای دستکش های چرمی دو لایه باب شده است، برای تامین مقاومت مناسب در برابر حرارت های بالا حتما باید به استاندارد بودن دستکش توجه کنید نه صرف اینکه دستکش جوشکاری است.

,دستکش عایق گرما,دستکش آتش نشانی,دستکش سیلیکونی,دستکش ضد حرارت,دستکش کوره,دستکش حرارتی,

دستکش آتش نشانی:

دستکش آتش نشانی یکی از تخصصی ترین و حساس ترین دستکش هایی است که در صنعت استفاده می شود و بیشتر برای آتش نشانان این دستکش کاربرد دارد. دستکش آتش نشانی باید علاوه بر مقاومت در برابر حرارت، در مقابل نفوذ رطوبت و ضربات احتمالی هم مقاومت بالایی داشته باشد. تامین این خصوصیات با چند لایه شدن دستکش و استفاده از موادی مثل چرم، کولار kevlar  ، نومکس nomex ، گورتکس gore-tex، سیلیکون و آستری های مختلف در دستکش ایجاد می شود و به خوبی از دست در برابر خطرات احتمالی محافظت می کند. برای خرید دستکش آتش نشانی کار سختی پیش رو نیست و می توانید با خرید یکی از برند های معروف این دستکش با خیال راحت ایمنی خود را تضمین نمود.

 دستکش عملیاتی Seiz از جنس Nomex ، دستکش آتش نشانی هولیک مدل چنل ۸۰۳۵ ، دستکش آتش نشانی هولیک مدل مرسدس سه مدل از انواع مختلف آن می باشند. دستکش آتش نشانی باید استاندارد های مقاومت مکانیکی و حرارتی رایج اروپا مثل استاندارد های EN388 و EN659 و EN407 را داشته باشند تا بتوان با خیال راحت از آن ها استفاده نمود. خرید برای سازمان آتش نشانی بر اساس استاندارد های این سازمان انجام می شود و آتش نشانان دغدغه ای برای این مرحله ندارند اما  اگر شغل فرد بگونه ای است که نیاز به این نوع دستکش دارد، برای انتخاب نوع و برند پیشنهاد می شود از نزدیکترین پست آتش نشانی مشاوره بگیرد.

,دستکش عایق گرما,دستکش آتش نشانی,دستکش سیلیکونی,دستکش ضد حرارت,دستکش کوره,دستکش حرارتی,

دستکش ضد حرارت سیلیکونی:

دستکش سیلیکونی هم یکی از دستکش هایی است که برای محافظت دست در برابر حرارت کاربرد دارد. این دستکش مقاومت مکانیکی خیلی بالایی ندارد اما مقاومت به حرارت خوبی دارد و تا حدود دمای ۲۶۰ درجه سانتی گراد دست را بخوبی  محافظت می کند. این دستکش برآمدگی هایی روی سطح خود دارد که بتوان به راحتی با استفاده از آن ظروف داغ را از داخل فر بیرون آورد و برای آشپزخانه ها و فر های پخت و پز کاربرد مناسبی دارد. این دستکش کمتر در صنعت و بیشتر در خانه کاربرد دارد و برای جابجای اجسام سنگین و داغ مناسب نیست زیرا مچ این دستکش جذب دست نمی شود و در جابجایی های سنگین تر مشکل ساز می شود.

سوالی که در این بخش از مطلب راهنمای خرید دستکش ضد حرارت مطرح می شود این است که دستکش سیلیکونی در صنعت هم کاربرد دارد؟ خیر این دستکش مقاومت مکانیکی پایینی دارد و در صنعت کاربرد کمتری دارد.

,دستکش عایق گرما,دستکش آتش نشانی,دستکش سیلیکونی,دستکش ضد حرارت,دستکش کوره,دستکش حرارتی,

دستکش ضد حرارت آلومینیومی:

دستکش های ضد حرارتی آلومینیومی از پارچه های آلومینیومی و آستری های مختلف از جنس پارچه آرامید،  کتان، پشم شیشه یا چرم استفاده می شود. دستکش های آلومینیومی دو دسته اند. یک نوع این دستکش ها معمولا برای محافظت دست ها در حرارت های زیر ۲۰۰ درجه کاربرد دارند و برای درجه حرارت های بالاتر استفاده نمی شوند. دستکش های نسوز آلومینیومی نسبت به دستکش های دیگر وزن کمتری دارند و به همین دلیل خستگی کمتری برای دست بوجود می آورند. لایه های دستکش آلومینیومی با دوخت دولایه سیمی دوخته می شود که در اثر حرارت دوخت آن از بین نمی رود. همچنین لایه پشم شیشه عایق خوبی بین لایه آلومینیومی و دست ایجاد می کند . یک لایه نرم داخلی در دستکش وجود دارد که حساسیت زا نبوده و از تعریق دست جلوگیری می کند. کارایی این دستکش با داشتن این ویژگی ها بالاتر می رود و برای استفاده در درجه حرارت های بالاتر مناسب می شود.  نوع دوم دستکش های آلومینیومی نسبت به حرارت های بالاتر مقاوم است این دستکش با لایه های محافظتی بیشتر و لایه آلومینیومی مقاوم تر تا حرارت ۵۰۰ درجه را هم مقاومت می کند و در صنایع ریخته گری کاربرد دارد. دستکش ایمنی ضد حرارت CASTONG مدل YERR15-34یک نمونه از این دستکش می باشد که تا درجه حرارت ۵۰۰ درجه مقاومت دارد.

سوالی که در این بخش از مطلب راهنمای خرید دستکش ضد حرارت مطرح می شود این است که دستکش آلومینیومی برای حرارت های بالا است یا پایین؟ در پاسخ باید گفت که هر دو نوع این دستکش ها وجود دارد که ضخامت و تعداد لایه های عایق تعیین کننده میزان مقاومت در برابر حرارت های مختلف است.

,دستکش عایق گرما,دستکش آتش نشانی,دستکش سیلیکونی,دستکش ضد حرارت,دستکش کوره,دستکش حرارتی,

سایز مناسب دستکش کار:

یکی از نکته های مهمی که باید در هنگام خرید دستکش کار مورد توجه قرار گیرد سایز دستکش ایمنی است. اگر از دستکش بزرگتر یا کوچکتر از سایز دست استفاده شود شخص در طول انجام کار و در اثر خستگی دستکش را از دست خارج می نماید و یا در اثر گشاد بودن دستکش و بلند کردن بارهای سنگین دستکش از دست خارج می شود.

برای اینکه سایز دست خود را برای خرید دستکش پیدا کنید باید به  یکی از سه روش زیر عمل کنید:

در روش اول می توانید در ساده ترین حالت ممکن اندازه کف دست خود را متر کنید. اندازه کف دست به اندازه فاصله ۴ انگشت گفته می شود پس پهنای چهار انگشت خود را بگیرید و با توجه به لیست زیر سایز دست خود را مشخص نمایید:

اندازه پهنای ۴ انگشت ۶ تا ۶٫۵ سانتی متر ……..سایز دست S(small)

اندازه پهنای ۴ انگشت ۷ تا ۷٫۵ سانتی متر ……..سایز دست M(medium)

اندازه پهنای ۴ انگشت ۸ تا ۸٫۵ سانتی متر ……..سایز دست L(large)

اندازه پهنای ۴ انگشت ۹٫۵ تا ۱۰ سانتی متر ……..سایز دست XL(xlarge)

 

در روش دوم طول دست را که از قسمت تا شونده مچ تا نوک بلند ترین انگشت می باشد اندازه گیری نمایید و بر مبنای لیست زیر سایز دستکش مشخص کنید:

طول کف دست کوچکتر از ۱۷٫۸ سانتی متر ………………….سایز XS(xsmall)

طول کف دست بین ۱۷٫۸ تا ۲۰٫۳ سانتی متر ………………سایز S(small)

طول کف دست بین ۲۰٫۳ تا ۲۲٫۹ سانتی متر ………………سایز M(medium)

طول کف دست بین ۲۲٫۹ تا ۲۴٫۸ سانتی متر ………………سایز L(large)

طول کف دست بین ۲۴٫۸ تا ۲۶٫۷سانتی متر ……………….سایز XL(xlarge)

طول کف دست بزرگتر از ۲۶٫۷  سانتی متر …………………..سایز XXL(xxlarge)

در روش سوم از روش اندازه گیری در مطلب راهنمای خرید دستکش ضد حرارت، طول دور دست را که از قسمت تا شونده انگشتان می باشد اندازه گیری می شود و بر مبنای لیست زیر سایز دستکش مشخص می گردد:

اندازه دور دست کوچکتر از ۱۷٫۴ سانتی متر ………………….سایز XS(xsmall)

اندازه دور دست بین ۱۷٫۴ تا ۱۸ سانتی متر ………………….سایز S(small)

اندازه دور دست بین ۱۸ تا ۱۸٫۸ سانتی متر ………………….سایز M(medium)

اندازه دور دست بین ۱۸٫۸ تا ۱۹٫۹ سانتی متر ……………….سایز L(large)

اندازه دور دست بین ۱۹٫۹ تا ۲۱سانتی متر …………………..سایز XL(xlarge)

اندازه دور دست بزرگتر از ۲۱  سانتی متر ………………………سایز XXL(xxlarge)