دستکش ایمنی,دستکش ایمنی کار,دستکش نجاری,دستکش نجاری,دستکش آ,دستکش آهگری,دستکش ضد اسید,دستکش برشی,وینیل,نیتریل,دستکش فولادی,دستکش ضد برش فولادی,دستکش کف مواد,دستکش ضد برش,راهنمای خرید دستکش ضد برش,
راهنمای خرید دستکش ضد برش: انواع + کاربرد ها

در مطلب راهنمای خرید دستکش ضد برش اولین نکته ای که باید به آن اشاره شود این است که دستکش ضد برش فولادی مد نظر است یا کف مواد (دستکش پارچه ای که کف دست و مقداری از انگشت با لاستیک طبیعی یا مصنوعی پوشیده شده است). مهم ترین نکته در هنگام خرید  این دو نوع دستکش ضد برش، کیفیت بالای مواد و اجزای مختلف دستکش می باشد تا بتواند به خوبی از دستان مصرف کننده محافظت نماید. دستکش های ضد برش بر دو نوع اند : نوع اول، دستکش ضد برش فلزی یا فولادی است که از فولاد ضد زنگ ساخته شده و بیشتر در مشاغلی مثل قصابی، خیاطی و یا شغل هایی که با تیغه های برنده و چاقو و کاتر سروکار دارند کاربرد دارد.

نوع دوم دستکش هایی هستند که خاصیت ضد برشی آن ها با اضافه شدن لایه محافظ پلیمری به کف و قسمتی از پشت انگشت های دستکش ایجاد می شود. نوع دوم در مقایسه با نوع اول مقاومت کمتری دارد و برای کارهایی استفاده می شود که تیغه برنده بدون ضربه و فشار زیاد استفاده می شود. هر کدام از این دو نوع دستکش ضد برش کارایی مخصوص به خود را دارند و نمی توان از نظر مقاومت در برابر برش، آن ها را با هم مقایسه کرد. برند دستکش، جنس بدنه دستکش، جنس محافظ و کف دستکش، سایز و نوع الیاف و پلی مر مقاوم از مواردی است که باید در هنگام خرید دستکش ضد برش به آن توجه شود که در ادامه مطلب بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد.

دستکش قصابی یا دستکش فلزی:

از این دستکش بیشتر در مشاغلی استفاده می شود که دستکش های ضد برش معمولی توانایی مقاومت در برابر فشار و تیزی تیغه های مورد استفاده را ندارند. دراین مشاغل ممکن است که عمل برش همراه با ضربه انجام شود مانند برش هایی که در شغل قصابی رخ می دهد به این معنی که  برش همراه با ضربه از بالا به پایین وارد می شود که در این مواقع از دستکش فلزی استفاده می شود. دستکش فولادی ضد برش از توری های فلزی بهم بافته که از فولاد ضد زنگ هستند ساخته می شوند و شکلی شبیه به زره های جنگی قدیمی دارد. این دستکش بیشتر در قصابی و خیاطی و کشتارگاه ها کاربرد دارد که از ابزار ایمنی ضروری به حساب می آید. البته از این دستکش در مشاغل دیگری نیز استفاده می شود اما شغل های که اشاره شد بیشترین استفاده را از این محصول دارند. دستکش ضد برش  SCHLACHTHAUSFREUND و  Honeywell chainex از مدل های رایج این نوع دستکش به شمار می آیند که در راهنمای خرید دستکش ضد برش مورد توجه هستند.

با استفاده از این نوع دستکش دیگر بعد از اشتباه در محاسبه در هنگام برش در اثر خستگی یا هر عامل دیگر مشکلی برای سلامتی بوجود نمی آید. دقت شود از این دستکش برای کار هایی نظیر نجاری که با تیغه های دندانه دار برشکاری می شود نمی توان استفاده کرد زیرا به خاطر گیر کردن دندانه ها در حلقه های زنجیری دستکش خطر و آسیب چند برابر خواهد شد. تنوع محصول در این بخش نسبت به دستکش های ضد برش کف مواد خیلی کمتر بوده و این مورد کار جستجو، انتخاب و خرید این محصول را سخت تر کرده است.

سوالی که در اینجا پرسیده می شود این است که آیا دستکش ضد برش فولادی بهترین نوع دستکش ضد برش است؟ در جواب باید گفت این کاملا به نوع کار مربوط می شود زیرا برای کار خیاطی یا قصابی بسیار مفید و برای تیغه های گردان نجاری بسیار نامناسب است.

دستکش ایمنی,دستکش ایمنی کار,دستکش نجاری,دستکش نجاری,دستکش آ,دستکش آهگری,دستکش ضد اسید,دستکش برشی,وینیل,نیتریل,دستکش فولادی,دستکش ضد برش فولادی,دستکش کف مواد,دستکش ضد برش,راهنمای خرید دستکش ضد برش,

دستکش ضد برش پلیمری یا کف مواد:

این نوع دستکش های ضد برش(به انگلیسی: cut resistant gloves)، به نام دستکش ضد برش کف مواد یا تمام مواد هم شناخته می شوند و از لحاظ ظاهر شباهت زیادی به دستکش ایمنی معمولی دارد که مورد استفاده همگان قرار می گیرند. بدنه اصلی این دستکش از الیاف طبیعی یا مصنوعی ساخته و بافته می شود که نوع بافت آن قابلیت کشسانی یا ارتجاعی دارد و کاملا در دست ثابت می شود. از این نوع دستکش ضد برش به راحتی می توان برای بلند کردن ابزار و وسایل مختلف استفاده کرد و از این حیث از دستکش های ضد برش فولادی بهتر عمل می کند. به این خصوصیت دستکش در اصطلاح چنگش گفته می شود که نشان دهنده قابلیت دستکش برای چنگ زدن و گرفتن اجسام است. دستکش ضد برش خصوصیت و ویژگی های مهمی دارد و در بسیاری از صنایع مختلف کاربرد دارد که باید در مرحله راهنمای خرید دستکش ضد برش به آن ها توجه شود. نکات مورد بحت به شرح زیر است:

 

دستکش ایمنی,دستکش ایمنی کار,دستکش نجاری,دستکش نجاری,دستکش آ,دستکش آهگری,دستکش ضد اسید,دستکش برشی,وینیل,نیتریل,دستکش فولادی,دستکش ضد برش فولادی,دستکش کف مواد,دستکش ضد برش,راهنمای خرید دستکش ضد برش,

برند دستکش ضد برش:

برندهای مختلفی در بازار اقدام به تولید دستکش ضد برش می کنند که قیمت های متفاوتی دارند و در مطلب راهنمای خرید دستکش ضد برش به تعدادی از آن ها اشاره می شود. این تفاوت قیمت بیشتر به کفیت و میزان مقاومت این دستکش ها در برابر تیغه های برنده بستگی دارد که طبق استاندارد EN388 دسته بندی می شوند. میزان مقاومت این دستکش ها در برابر تیغه های برنده باید به درستی مورد بررسی قرار گیرد زیرا این موضوع کاملا با سلامتی افراد سرو کار دارد. برند هایی که در حال حاضر در حال ارائه محصول دستکش ضد برش هستند عبارتند از:

 

  • دستکش ایمنی,دستکش ایمنی کار,دستکش نجاری,دستکش نجاری,دستکش آ,دستکش آهگری,دستکش ضد اسید,دستکش برشی,وینیل,نیتریل,دستکش فولادی,دستکش ضد برش فولادی,دستکش کف مواد,دستکش ضد برش,راهنمای خرید دستکش ضد برش,

سایز دستکش ضد برش:

سایز دستکش یکی از موارد مهمی است که در مرحله راهنمایی خرید دستکش ضد برش باید به آن توجه شود و در مورد دستکش ضد برش بسیار پر اهمیت تر است. اگر در هنگام خرید یه دستکش معمولی به این مورد توجه نشود خطر جدی دست را تهدید نمی کند و به عنوان مثال ممکن است در حالت استفاده از دست خارج شود یا در اثر تنگی یا دفرمگی دستکش، دست را دچار خستگی کند. بارها مشاهده شده که در این حالت به علت خستگی دستکش از دست خارج شده و کار ادامه پیدا می کند. اما در کارهایی که از دستکش ضد برش استفاده می شود این اتفاق خطر بزرگ و مشکلات جبران ناپزیری را در پی خواهد داشت که باید از آن اجتناب شود. اکثر مدل ها به خاطر داشتن بافت کشی امکان استفاده برای افراد با سایز های مشابه را دارند اما در هنگام خرید دستکش برای سایز های کوچک مثل دست خانم ها و یا دو ایکس لارج برای دست های بزرگ باید دقت بیشتری شود.

جنس الیاف دستکش ضد برش:

جنس الیاف بدنه اصلی دستکش ضد برش از الیاف مصنوعی یا طبیعی بافته می شود که امروزه نوع مصنوعی آن بیشتر یافت می شود. انتخاب هر کدام از آن ها برای پوست های حساس  و ساعت های کارکرد بالا مورد اهمیت است. یکی از الیاف مصنوعی که در ساخت بدنه اصلی دستکش از آن استفاده می شود الیاف پلی استر است که  یک پلی مر موثر در صنعت ریسندگی است. الیاف پلی استر در کارخانه به دو شکل الیاف کشیده شده و کشیده نشده تبدیل می شود که هر کدام خواص مربوط به خود را دارند و لوازم مختلفی با آن ها ساخته می شود.

الیاف پلی استر جذب رطوبت کمی دارد و ذاتا چروک ناپذیر است و این یک ویژگی بسیار عالی برای دستکش محسوب می شود. الیاف پلی استر در مقابل نور خورسید، حرارت، اسید و قلیا و عوامل بیولوژیک مثل بید، کپک و باکتری مقاومت خوبی دارد و برای دست حساسیت کمتری ایجاد می کند. الیاف طبیعی با منشاء گیاهی مانند پنبه و ذرت، منشاء حیوانی نظیر ابریشم و پشم و منشاء معدنی مانند پنبه نسوز نیز برای تولید دستکش مورد استفاده قرار می گیرد. پس در این مرحله از راهنمای خرید دستکش ضد برش باید با توجه به شغل و حرفه ی مورد نظر الیافی که برای دست و کار مناسب تر است انتخاب شود.

جنس لایه مقاوم به برش:

جنس لایه کفی دستکش های ضد برش عمدتا از  لاستیک طبیعی یا مصنوعی ساخته می شود. نوع طبیعی این لاستیک لاتکس نام دارد که از درخت Hevea Brasiliensis  گرفته می شود و با افزایش لایه محافظتی، سطح مقاومت کفی دستکش هم در برابر تیغه های برنده بالا می رود. لاتکس دوام ذاتی بالایی دارد در محیط مرطوب یا خشک مقاومت خود را حفظ می کند و چنگش خوبی دارد. دستکش گیلان یا تاپ، برای ساخت لایه محافظ دستکش های ضد برش خود از لاتکس استفاده می کنند.

اما یکی از لاستیک های مصنوعی برای ساخت دستکش های ضد برش، نیتریل Nitrile است که به عنوان مثال برند فاکس برای ساخت بعضی از مدل ها خود از آن استفاده می نماید. لاستیک الکتریلو نیتریل بوتادین که نام کوتاه شده آن نیتریل است، نوعی الاستومر منحصر به فرد است که مقاومت بالایی برای ساخت لایه محافظ دستکش های ضد برش دارد. نیتریل ترکیب لاستیکی است از آکریلونیتریل و بوتادین که در ساخت انواع مختلف دستکش کاربرد دارد و جایگزینی مصنوعی برای لاتکس است. لایه های نیتریل بسیار مقاوم بوده و در شرایط خشک و مرطوب و یا روغنی مقاومت خود را حفظ می کند. به عنوان یکی از معایب لاتکس می توان گفت که لاتکس این مقاومت مناسبی در برابر روغن ندارد. با افزایش ضخامت لایه نیتریل به میزان دلخواه و چروک دار کردن سطح آن حالتی مفید و کاربردی  برای گرفتن اشیا و یا کارکردن با این دستکش فراهم می شود. در راهنمای خرید دستکش ضد برش به کاربردی ترین لاستیکی که برای ساخت دستکش ضد برش به آن رسیدیم نیتریل است.

دستکش ایمنی,دستکش ایمنی کار,دستکش نجاری,دستکش نجاری,دستکش آ,دستکش آهگری,دستکش ضد اسید,دستکش برشی,وینیل,نیتریل,دستکش فولادی,دستکش ضد برش فولادی,دستکش کف مواد,دستکش ضد برش,راهنمای خرید دستکش ضد برش,

میزان مقاومت دستکش در برابر تیغه های برنده:

میزان مقاومت دستکش مورد نظر باید با استاندارد های موجود مقایسه شود تا دستکش انتخابی مقاومت لازم را برای کار مورد نظر داشته باشد. برای کارهایی که خطر کمتری دارند نیاز به هزینه بیشتر و انتخاب دستکش بسیار مقاوم نیست و در حالت عکس آن نیاز به صرف هزینه بیشتر وجود دارد که این مورد با بررسی سطح مقاومت دستکش به برش و نیرو های مکانیکی مختلف امکان پذیر است. مقاومت سایشی، مقاومت برشی در برابر تیغه های گردان، مقاومت در برابر پارگی، مقاومت در برابر سوراخ شدن، مقاومت برشی تیغ برنده و مقاومت در برابر ضربه مواردی است که در دستکش های مختلف بر اساس استاندارد EN388 بررسی می شود و میزان مقاومت دستکش تعیین می گردد. این مطلب راهنمای خرید دستکش ضد برش است و در مطلبی جداگانه استاندراد های مهم بررسی می شود.

سوالی که در اینجا پرسیده می شود این است که برای خرید دستکش ضد برش اعداد استاندارد EN388 باید چند باشد؟ در جوب باید گفت که اعداد باید کاملا بر مبنای کاری که با دستکش انجام می دهید انتخاب شود که میزان مقاومت در برابر نیروهای مکانیکی مختلف با چهار عدد و دو حرف نشان داده می شود.

قیمت دستکش ضد برش:

قیمت دستکش هم همیشه یکی از موردی است که باید به درستی مورد توجه قرار گیرد و بر مبنای شغل مورد نظر انتخاب و خریداری شود. در مشاغل کم خطر و معمولی نباید دستکش بسیار گران خریداری شود و در حالت عکس هم نباید دستکش ارزان و کم دوام برای کار با تیغه های بسیار تیز و پر قدرت تر استفاده شود. در این مرحله نباید قیمت پایین را ملاک قرار داد بلکه باید خطرات کار و حرفه مورد توجه قرار گیرد.

شغل مورد نظر برای خرید دستکش ضد برش:

مشاغل متعددی در کار خود از دستکش ضد برش استفاده می کنند. تمامی شغل های که با تیغه های برنده سر و کار دارند مانند کارهای تعمیراتی، تراشکاری، آهنگری، خیاطی، جمع آوری ضایعات، قصابی، نجاری، شیشه بری، باغبانی، جوشکاری، صنایع فلزی و …  در تمام یا بخشی از کار خود به دستکش ضد برش نیاز دارند که در صورت استفاده از آن سرعت و کیفیت کار خود را بالا می برند و سلامتی دستان خود را حفظ می نمایند. به این ترتیب میتوان گفت که دستکش ضد برش یکی از پر مصرف ترین انواع دستکش های ایمنی به شمار می آید.

به طور خاص در حرفه ی نجاری و کار با چوب می توان از دستکش های ضد برش کف مواد به خوبی استفاده کرد. پیشنهاد می کنیم حتما مطلب راهنمای خرید دستکش نجاری را در سایت وودیانو مطالعه کنید. 

 

دستکش ایمنی,دستکش ایمنی کار,دستکش نجاری,دستکش نجاری,دستکش آ,دستکش آهگری,دستکش ضد اسید,دستکش برشی,وینیل,نیتریل,دستکش فولادی,دستکش ضد برش فولادی,دستکش کف مواد,دستکش ضد برش,راهنمای خرید دستکش ضد برش,

سایز مناسب دستکش کار:

یکی از نکته های مهمی که باید در هنگام خرید دستکش کار مورد توجه قرار گیرد سایز دستکش ایمنی است. اگر از دستکش بزرگتر یا کوچکتر از سایز دست استفاده شود شخص در طول انجام کار و در اثر خستگی دستکش را از دست خارج مینماید یا در اثر گشاد بودن دستکش و بلند کردن بار های سنگین دستکش از دست خارج می شود.

در این مرحله از راهنمای خرید دستکش ضد برش برای اینکه سایز دست خود را برای خرید دستکش پیدا کنید باید به  یکی از سه روش زیر عمل کنید:

در روش اول از راهنمای خرید دستکش ضد برش و محاسبه اندازه دست می توانید در ساده ترین حالت ممکن اندازه کف دست خود را متر کنید. اندازه کف دست به اندازه فاصله ۴ انگشت گفته می شود پس پهنای چهار انگشت خود را بگیرید و با توجه به لیست زیر سایز دست خود را مشخص نمایید:

اندازه کف دست ۶ تا ۶٫۵ سانتی متر ……..سایز دست S(small)

اندازه کف دست ۷ تا ۷٫۵ سانتی متر ……..سایز دست M(medium)

اندازه کف دست ۸ تا ۸٫۵ سانتی متر ……..سایز دست L(large)

اندازه کف دست ۹٫۵ تا ۱۰ سانتی متر ……..سایز دست XL(xlarge)

در روش دوم از راهنمای خرید دستکش ضد برش و محاسبه سایز دست، طول دست را که از قسمت تا شونده مچ تا نوک بلند ترین انگشت می باشد اندازه گیری نمایید و بر مبنای لیست زیر سایز دستکش مشخص کنید:

طول کف دست کوچکتر از ۱۷٫۸ سانتی متر ………………….سایز XS(xsmall)

طول کف دست بین ۱۷٫۸ تا ۲۰٫۳ سانتی متر ………………سایز S(small)

طول کف دست بین ۲۰٫۳ تا ۲۲٫۹ سانتی متر ………………سایز M(medium)

طول کف دست بین ۲۲٫۹ تا ۲۴٫۸ سانتی متر ………………سایز L(large)

طول کف دست بین ۲۴٫۸ تا ۲۶٫۷سانتی متر ……………….سایز XL(xlarge)

طول کف دست بزرگتر از ۲۶٫۷  سانتی متر …………………..سایز XXL(xxlarge)

در روش سوم از راهنمای خرید دستکش ضد برش و محاسبه اندازه دست، طول دور دست را که از قسمت تا شونده انگشتان می باشد اندازه گیری کنید و بر مبنای لیست زیر سایز دستکش مشخص می نمایید:

طول کف دست کوچکتر از ۱۷٫۴ سانتی متر ………………….سایز XS(xsmall)

طول کف دست بین ۱۷٫۴ تا ۱۸ سانتی متر ………………….سایز S(small)

طول کف دست بین ۱۸ تا ۱۸٫۸ سانتی متر ………………….سایز M(medium)

طول کف دست بین ۱۸٫۸ تا ۱۹٫۹ سانتی متر ……………….سایز L(large)

طول کف دست بین ۱۹٫۹ تا ۲۱سانتی متر …………………..سایز XL(xlarge)

طول کف دست بزرگتر از ۲۱  سانتی متر ………………………سایز XXL(xxlarge)

سوالی که در اینجا پرسیده می شود این است که اگر سایز مناسب برای دست در نوع خاصی از دستکش پیدا نشد راه حل چیست؟ در جواب باید گفت که این مشکل در ستکش های تخصصی تر متاسفانه بوجود می آید و باید با بررسی و جستجو در فروشگاه های مختلف دنبال دستکش مناسب گشت و اگر پیدا شد حتما به تعداد بیشتری خرید شود.