دستکش ایمنی,دستکش ایمنی کار,دستکش آبکاری,دستکش رزین,دستکش کار با مواد خطرناک,دستکش ضد اسیدی,دستکش ضد مواد,دستکش وینیل,دستکش نیتریل,دستکش ساق بلند,دستکش ضد قلیا,دستکش کف مواد,دستکش ضد اسید,ضد اسید
راهنمای خرید دستکش ضد اسید: انواع + کاربرد ها

در هنگام مطاله راهنمای خرید دستکش ضد اسید دانستن این موضوع که شما با چه نوع مواد شیمیایی در تماس هستید و احتمال خطرآفرینی و ریسک این نوع مواد در چه رنجی می باشد به شما برای انتخاب دستکش ضد اسید مورد نظرتان کمک فراوانی می نماید. پی وی سی، پنبه، کتان و الیاف دیگر از جمله موادی هستند که مقاومت دستکش را در برابر مواد خطرناک تامین می کند. ما در این مطلب قصد داریم تا با معرفی انواع دستکش های ضد اسید مطابق با استانداردهای اروپا، کاربردها، مزایا، تولیدکنندگان داخلی و سایت های معتبر فروش این نوع دستکش، شما را در انتخاب هر چه بهتر دستکش مورد نظرتان راهنمایی نماییم.

شرکت های معتبر در تولید دستکش ضد اسید اصولا محصولات خود را بر حسب “نظامنامه وسائل حفاظت فردی مورد استفاده در اتحادیه اروپا” که به سه دسته ی خطرات کم/ Minor Risks، خطرات متوسط/ Intermediate Risks  و خطرات جبران ناپذیر/ Irreversible Risks تقسیم بندی می شوند، طبقه بندی می نمایند. . نشانه ها و اعدادی بر اساس استاندارهای جهانی در نظر گرفته شده است که می بایست بر روی دستکش ها چاپ شود. این نشانه ها و اعداد بیانگر مصونیتی است که دستکش در مقابل خطراتی که فرد مصرف کننده از آن استفاده می کند، ایجاد می نماید.

تقسیم بندی نوع خطرات احتمالی برای دستکش ضد اسید:

در مطلب راهنمای خرید دستکش ضد اسید (acid resistant loves) این تقسیم بندی عمومی است و صرفا برای دستکش ضد اسید نمی باشد پس به این نکته توجه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تمامی دستکش های ایمنی کار مطلب راهنمای خرید دستکش ایمنی کار را مطالعه کنید. 

گروه خطرات کم/ Minor Risks

در مطلب راهنمای خرید دستکش ضد اسید باید گفت که دستکش هایی در این گروه طبقه بندی می شوند که فرد استفاده کننده امکان تشخیص خطر و همچنین امکان عکس العمل در مقابل خطر را داشته باشد که این تقسیم بندی پایین ترین سطح مقاومتی دستکش بوده و بسیاری از دستکش های متداول در صنعت در این رده بندی قرار می گیرند. دستکش هایی نظیر دستکش های باغبانی در هنگام استفاده از سموم، دستکش های خانگی برای پاک کننده های ضعیف سطوح، دستکش های محافظ حرارتی با درجه حرارت کمتر از ۵۰ درجه سانتیگراد و برخی فعالیت های مکانیکی، از نظایر دستکش های گروه کم خطر می باشند. در این دسته بندی می توان دستکش نجاری را مثال زد که در این حرفه با حلال های سلولوزی سرو کار داریم.

گروه خطرات متوسط/ Intermediate Risks  

این نوع دستکش ها صرفا برای مصارف خاص تولید شده و مصرف کننده را در مقابل موارد مصرف مشخص حفاظت می نماید. این دستکش ها با رعایت استانداردهای مربوط به خود و تحت نظر آزمایشگاه ها تولید می شوند. در این طبقه بندی مهم که در راهنمای خرید دستکش ضد اسید بسیرا حائز اهمیت است این نوع خاص از دستکش مخصوص کار با نوع مشخصی از ماده مخرب است و نباید از آن برای کار با مواد دیگر که غیر مشابه هستند استفاده شود.

 

گروه خطرات جبران ناپذیر/ Irreversible Risks

دستکش هایی در این گروه طبقه بندی می شوند که فرد استفاده کننده امکان تشخیص خطر و همچنین امکان عکس العمل در مقابل خطر را نداشته باشد. این دستکش ها فرد را در مقابل لطمات جبران ناپذیری که به سلامت وارد می شود، محافظت می کنند. دستکش های ضد مواد شیمیایی، دستکش های ضد مواد رادیواکتیو و دستکش های آزمایشگاهی از نظایر آن هستند. این دستکش ها مقاوم ترین نوع دستکش ضد مواد مخرب هستند که باید از نوع مناسب آن با توجه به شغل مورد نظر استفاده نمود. مهمترین دسته در راهنمای خرید دستکش ضد اسید این دسته بندی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

سوالی که در این بخش از راهنمای خرید دستکش ضد اسید مطرح می شود این است که کار با دستکش ضد اسید در کدام یک از سه دسته بندی گروه خطرات کم، متوسط و جبران ناپذیر قرار می گیرد؟ کار با دستکش ضد اسید در گروه خطرات متوسط و جبران ناپذیر قرار می گیرد که به نوع اسید و نوع کاری که با آن سرو کار دارید مربوط می شود.

دستکش ایمنی,دستکش ایمنی کار,دستکش آبکاری,دستکش رزین,دستکش کار با مواد خطرناک,دستکش ضد اسیدی,دستکش ضد مواد,دستکش وینیل,دستکش نیتریل,دستکش ساق بلند,دستکش ضد قلیا,دستکش کف مواد,دستکش ضد اسید,ضد اسید

موارد مهم در هنگام خرید دستکش ضد اسید:

حال با توجه به اینکه دستکش مورد نظر در چه گروهی قرار می گیرد و با توجه به ویژگی هایی که در ذیل به آن اشاره می شود به یک خرید موفق دست پیدا کرد. دستکش ضد اسید خصوصیات و ویژگی های مهمی داشته و در بسیاری از صنایع مختلف کاربرد دارند که باید در هنگام خرید به آن ها توجه شود.

نکات مورد بحت در هنگام خرید دستکش ضد اسید به شرح زیر است:  

 

جنس دستکش ضد اسید:

جنس رویه دستکش ضد اسید معمولا از ماده ی PVC بوده و برای  لایه داخلی آن از جنس نخ پنبه و کتان استفاده می شود. لایه ی PVC در مقابل مواد شیمیایی اسیدی، قلیایی و آزمایشگاهی از مقاومت بالایی برخوردار است و می تواند شخص استفاده کننده را از تماس با مواد شیمیایی خورنده، حلال ها، مواد روغنی، مواد و مشتقات نفتی محافظت نماید. جنس دستکش باید بگونه ای باشد که در مقابل نیرو های مکانیکی مثل سوراخ شدگی، ساییدگی و چسبندگی در طولانی مدت مقاوم باشد. همچنین جنس لایه درونی بگونه ای انتخاب می شود که در زمان استفاده ی طولانی مدت مانع عرق کردن و جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع در درون دستکش شود. آغشتگی لایه درونی به مواد ضدحساسیت پوستی و ضد باکتری از نکات حائز اهمیت می باشد. در تولید دستکش های ضد اسید استاندارد، تولید کنندگان سعی می نمایند تا با ارائه ی دستکش های با کیفیت، آسایش دست در حین کار را فراهم نموده و خستگی را به حداقل میزان ممکن برسانند چرا که خستگی ناشی از استفاده از دستکش های غیر استاندارد درصد بالایی از آسیب های وارده به انسان را شامل می شود.

دستکش ایمنی,دستکش ایمنی کار,دستکش آبکاری,دستکش رزین,دستکش کار با مواد خطرناک,دستکش ضد اسیدی,دستکش ضد مواد,دستکش وینیل,دستکش نیتریل,دستکش ساق بلند,دستکش ضد قلیا,دستکش کف مواد,دستکش ضد اسید,ضد اسید

سایز دستکش ضد اسید:

در هنگام خرید دستکش ضد اسید به دلیل خطرات احتمالی موجود بایستی به بلندی دستکش توجه ویژه ای شود که این مورد یکی از مهمترین مواردی است که باید در مطلب راهنمای خرید دستکش ضد اسید به آن توجه شود. از آنجا که دلیل استفاده از این نوع دستکش ها محافظت از تمام دست در هنگام حمل و نقل و جابجایی مواد می باشد استفاده از دستکش های ساق بلند بسته به نوع فعالیت و حرفه توصیه می شود. دستکش ها با سایز ۴۰ سانتی متر به راحتی در باراز قابل خریداری می باشند. همچنین باید در کف دستکش لایه ی زبر تعبیه شود تا با افزایش سطح چنگش، ایمنی بیشتری را برای مصرف کننده ایجاد نماید. در این مرحله بهتر است برای جابجای مواد خطر نا از دستکش های مقاوم تر بهمراه رو دستکشی استفاده شود تا مقاومت دستکش های ضد اسید افزایش یابد. دستکش های چرمی و برزنتی رایج ترین انواع رو دستکشی هستند که در صنعت استفاده می شود و مقاومت مکانیکی لازم را برای دستکش اصلی تامین می کنند.

سوالی که در این بخش از راهنمای خرید دستکش ضد اسید مطرح می شود این است که آیا دستکش های ضد اسیدی که تا مچ دست هستند برای این منظور مناسب هستند یا خیر؟ در پاسخ باید گفت پوشش تمامی قسمت های دست و حتی بدن در تماس با مواد خطرناک ضروری است و این مقدار پوشش فقط تا مچ دست یه محافظت حداقلی است و فقط برای اسید های خیلی ضعیف توصیه می شود.

دستکش ایمنی,دستکش ایمنی کار,دستکش آبکاری,دستکش رزین,دستکش کار با مواد خطرناک,دستکش ضد اسیدی,دستکش ضد مواد,دستکش وینیل,دستکش نیتریل,دستکش ساق بلند,دستکش ضد قلیا,دستکش کف مواد,دستکش ضد اسید,ضد اسید

میزان مقاومت دستکش ضد اسید:

دستکش های ضد اسید بسته به کاربرد آنها دارای مقاومت های متفاوت می باشند. برای مثال دستکش هایی که برای اسید سولفوریک استفاده می شوند با دستکش های ضد اسید دیگر متفاوت هستند. اما به طور کلی دستکش های ایمنی ضد اسید باید نه تنها مقاومت خوبی در برابر اسید ها و بازها داشته باشند بلکه در برابر گازها  و بخارات شیمیایی نیز  مقاوم باشند. در مقابل حلال ها، روغن ها و مشتقات نفتی دست ها را به راحتی محافظت نماید و در مقابل سایش و خورندگی در طولانی مدت نیز کارآمد باشند. در این مرحله فرد باید کاملا با موادی که با آن سرو کار دارد آشنا باشد تا در هنگام خرید دستکش دچار مشکل نشود.

مشاغل مورد نظر برای دستکش ضد اسید:

از جمله موارد و مشاغل قابل استفاده برای دستکش ضد اسید می توان از کارگاه های صنعتی، آزمایشگاه ها، امور بیمارستانی، پتروشیمی، صنایع آبکاری، کار در معادن، صنایع حمل و نقل مواد شیمیایی و خطرناک نام برد. همچنین در مشاغلی نظیر کشاورزی، کشتارگاه ها، دامپروری ها، دامداری ها و مرغ داری ها، این نوع دستکش ها کاربرد فراوان دارند. به طور کلی لازم است در همه ی مشاغلی که با مواد شناخته شده و ناشناخته ی پر خطر سرو کار دارند برای محافظت از کارکنان از این نوع دستکش ها استفاده شود.

قیمت دستکش ضد اسید:

امروزه با کمک سایت های موجود و قابل دسترس آنلاین، دسترسی به اجناس به سادگی امکان پذیر بوده و به سهولت با مراجعه به آنها و مقایسه قیمت و اطلاعات راجع به محصول می توان خرید مناسب را انجام داد:

 

برند دستکش ضد اسید:

برندهای مختلفی در بازار اقدام به تولید دستکش ضد اسید می نمایند که قیمت های متفاوتی دارند. این تفاوت قیمت بیشتر به کفیت و میزان مقاومت این دستکش ها در برابر خطرات بستگی دارد. میزان مقاومت این دستکش ها در برابر مواد شیمیایی باید به درستی مورد بررسی قرار گیرد زیرا این موضوع کاملا با سلامتی افراد سرو کار دارد. برند هایی که در مطلب راهنمای خرید دستکش ضد اسید به آن ها اشاره می شود عبارتند از:

دستکش ایمنی,دستکش ایمنی کار,دستکش آبکاری,دستکش رزین,دستکش کار با مواد خطرناک,دستکش ضد اسیدی,دستکش ضد مواد,دستکش وینیل,دستکش نیتریل,دستکش ساق بلند,دستکش ضد قلیا,دستکش کف مواد,دستکش ضد اسید,ضد اسید

 

سوالی که در این بخش از راهنمای خرید دستکش ضد اسید مطرح می شود این است که آیا با توجه به برند دستکش ضد اسید می توان انتخاب درستی داشت؟ در پاسخ باید گفت که انتخاب دستکش ایمنی کار مخصوصا دستکش ضد اسید باید با توجه به استاندارد های ایمنی و ماده ای که با آن سروکار دارید انتخاب شود نه صرفا برند دستکش

سایز مناسب دستکش کار:

یکی از نکته های مهمی که باید در هنگام خرید دستکش کار مورد توجه قرار گیرد سایز دستکش ایمنی است. اگر از دستکش بزرگتر یا کوچکتر از سایز دست استفاده شود شخص در طول انجام کار و در اثر خستگی دستکش را از دست خارج می نماید و یا در اثر گشاد بودن دستکش و بلند کردن بارهای سنگین دستکش از دست خارج می شود.

برای اینکه سایز دست خود را برای خرید دستکش پیدا کنید باید به  یکی از سه روش زیر عمل کنید:

در روش اول می توانید در ساده ترین حالت ممکن اندازه کف دست خود را متر کنید. اندازه کف دست به اندازه فاصله ۴ انگشت گفته می شود پس پهنای چهار انگشت خود را بگیرید و با توجه به لیست زیر سایز دست خود را مشخص نمایید:

اندازه پهنای ۴ انگشت ۶ تا ۶٫۵ سانتی متر ……..سایز دست S(small)

اندازه پهنای ۴ انگشت ۷ تا ۷٫۵ سانتی متر ……..سایز دست M(medium)

اندازه پهنای ۴ انگشت ۸ تا ۸٫۵ سانتی متر ……..سایز دست L(large)

اندازه پهنای ۴ انگشت ۹٫۵ تا ۱۰ سانتی متر ……..سایز دست XL(xlarge)

دستکش ایمنی,دستکش ایمنی کار,دستکش آبکاری,دستکش رزین,دستکش کار با مواد خطرناک,دستکش ضد اسیدی,دستکش ضد مواد,دستکش وینیل,دستکش نیتریل,دستکش ساق بلند,دستکش ضد قلیا,دستکش کف مواد,دستکش ضد اسید,ضد اسید

در روش دوم طول دست را که از قسمت تا شونده مچ تا نوک بلند ترین انگشت می باشد اندازه گیری نمایید و بر مبنای لیست زیر سایز دستکش مشخص کنید:

طول کف دست کوچکتر از ۱۷٫۸ سانتی متر ………………….سایز XS(xsmall)

طول کف دست بین ۱۷٫۸ تا ۲۰٫۳ سانتی متر ………………سایز S(small)

طول کف دست بین ۲۰٫۳ تا ۲۲٫۹ سانتی متر ………………سایز M(medium)

طول کف دست بین ۲۲٫۹ تا ۲۴٫۸ سانتی متر ………………سایز L(large)

طول کف دست بین ۲۴٫۸ تا ۲۶٫۷سانتی متر ……………….سایز XL(xlarge)

طول کف دست بزرگتر از ۲۶٫۷  سانتی متر …………………..سایز XXL(xxlarge)

در روش سوم اندازه دور دست را که از قسمت تا شونده انگشتان می باشد اندازه گیری کنید و بر مبنای لیست زیر سایز دستکش مشخص می نمایید:

اندازه دور دست کوچکتر از ۱۷٫۴ سانتی متر ………………….سایز XS(xsmall)

اندازه دور دست بین ۱۷٫۴ تا ۱۸ سانتی متر ………………….سایز S(small)

اندازه دور دست بین ۱۸ تا ۱۸٫۸ سانتی متر ………………….سایز M(medium)

اندازه دور دست بین ۱۸٫۸ تا ۱۹٫۹ سانتی متر ……………….سایز L(large)

اندازه دور دست بین ۱۹٫۹ تا ۲۱سانتی متر …………………..سایز XL(xlarge)

اندازه دور دست بزرگتر از ۲۱  سانتی متر ………………………سایز XXL(xxlarge)