,دستکش آهنگری,دستکش جوشکاری,دستکش ضد اسید,دستکش ضد برش,
راهنمای خرید دستکش آهنگری: انواع + کاربرد ها

 در راهنمای خرید دستکش آهنگری لزوم خرید و استفاده از دستکش آهنگری بررسی می شود. برای خرید دستکش آهنگری باید سه نکته مورد توجه قرار گیرد. اول اینکه در کدام مرحله از آهنگری قرار است از دستکش استفاده شود، جابجایی آهن های سنگین، برش کاری دقیق، رنگ کاری یا جوشکاری که همه این مراحل در کارگاه آهنگری انجام می شود و باید در هر مرحله به سروکار داشتن با قطعات داغ هم دقت شود. دوم اینکه مقاومت مکانیکی که از دستکش انتظار می رود تا چه میزان است تا دستکش با مقاومت و استاندارد مناسبی انتخاب شود. سوم راحتی استفاده از دستکش های ایمنی است که برای کارهای سخت تر از دستکش ضخیم تر و برای کارهای ظریف تر از دستکش جذب تر با چنگش بهتر استفاده می شود. مثلا در هنگام ساخت درب های تزئینی یا قطعات فرفورژه دستکش های مقاوم با چنگش عالی ولی ظریف کاربرد بیشتری دارد.

انتخاب دستکش آهنگری بر اساس نوع کار:

انواع مختلف دستشک مثل دستکش مناسب آهنگری صنعتی(به انگلیسی: blacksmith gloves) و سنگین، دستکش مناسب آهنگری سبک، دستکش مناسب برای رنگ کردن و شستشو و آبکاری آهن، دستکش جوشکاری و دستکش های عایق برق از جمله مواردی است که در آهنگری کار برد دارند و در ادامه مورد بررسی قرار می گیرند.

دستکش مناسب آهنگری صنعتی و سنگین:

دستکش هایی که در این بخش از راهنمای خرید دستکش آهنگری به آن اشاره می شود کمتر در صنایع دیگر استفاده می شوند. در آهنگری صنعتی یا سنگین اغلب با ورق ها، پروفیل ها و تیر آهن های بزرگ و سنگین کار می شود که هنگام کار کردن با آن ها حفظ ایمنی و سلامت دست ها بسیار مهم و با ارزش است. در این مرحله ناگزیر باید از دستکش هایی با مقاومت مکانیکی بالا استفاده شود که مهمترین ویژگی برای این دستکش ها می باشد. باید حتما بررسی شود که استانداردEN388  و اعداد زیر آرم مربوط به آن  برای دستکش مورد نظر  موجود باشد. این استاندارد حد مقاومت دستکش را در برابر پارگی، سایش، سوراخ شدگی، برش و ضربه مشخص می کند. در این بخش باید از دستکش های ضخیم تر و مقاوم تر استفاده شود که اکثرا از چرم طبیعی ساخته شده اند و کفی دوبل برای این نوع دستکش جزئی جدا ناشدنی است. ساق دستکش و چنگش این دستکش ها باید طوری باشد که برای بلند کردن و جابجا کردن قطعات سنگین فلزی کاربرد داشته باشد و از دست خارج نشود. “اگر در شغل آهنگری پروژه هایی در حال اجراست که با آهن و حرارت و مواد مذاب سروکار دارد، دستکش باید  استاندارد  EN407 را هم داشته باشد که تعیین کننده مقاومت دستکش در برابر حرارت های بالا است.

سوالی که در این مرحله از مطلب راهنمای خرید دستکش آهنگری مطرح می شود این است که عدد استاندارد برای دستکش آهنگری در زیر استاندارد EN388 و EN407 چه عددی باید باشد؟ میزان مقاومت دستکش در برابر نیرو های مخرب مختلف با ۴ عدد و دو حرف نمایش داده می شود که عدد چرچقدر به عدد ۴ یا در بعضی از مواقع ۵ نزدیک تر باشد دستکش مقاوم تر است و در بخش حروف هرچقدر از a به f نزدیک تر باشد دستکش مناسب تر است.

 دستکش مناسب آهنگری سبک:

دستکش هایی که  در این بخش از راهنمای خرید دستکش آهنگری معرفی می شوند با صنایع دیگر مشترک است. در برخی از کارهای آهنگری مانند ساخت فرفورژه های تزئینی و ظریف، دیگر نیاز به استفاده از دستکش های چرمی ضخیم نیست و با دستکش های ظریف تر و خوشکار تر هم می توان کار جابجایی، برش و ساخت قطعات را انجام داد. در این مرحله باید دقت شود که در مرحله جوش کاری حتما از دستکش جوش استفاده شود، چون کوچکترین جرقه جوشکاری می تواند باعث سوراخ شدن و پارگی دستکش شود. به غیر از بخش جوشکاری که دستکش جوشکاری لازم دارد، می توان از دستکش های کف مواد با درجه مقاومت های مکانیکی و برشی متوسط استفاده نمود. نوع پارچه ضد حساسیت برای بدنه داخلی دستکش، تهویه مناسب، عرق نکردن دست، چنگش مناسب و دوام بالا از جمله ویژگی هایی است که در این مرحله برای خرید دستکش باید به آن توجه شود. مشاغل مختلفی مانند آهنگرانی که سازنده درب و پنجره فلزی و آلومینیومی هستند نیز در این تقسیم بندی قرار می گیرند.

,دستکش آهنگری,دستکش جوشکاری,دستکش ضد اسید,دستکش ضد برش,

دستکش مناسب برای رنگ کردن، شستشو و آبکاری آهن:

یکی از مهمتربن موارد در راهنمای خرید دستکش آهنگری این است که در مرحله آبکاری، دستکش های مورد استفاده باید بر مبنای موادی که شخص با آن سروکار دارد انتخاب شوند. انتخاب دستکش برای آبکاری بسیار با اهمیت تر از مرحله شستشو و رنگ کاری فلزات است. در آهنگری نیز همانند خیلی از مشاغل دیگر، مرحله رنگ کاری پروژه ها، توسط نفرات کارگاه انجام می شود و برون سپاری برای این بخش معمولا انجام نمی شود. در مرحله رنگ کاری فلزات استفاده از دستکش های تمام لاستیکی گزینه مناسبی است که این دستکش ها اکثرا به نام دستکش ضد اسید یا دستکش لاستیکی شناسایی می شوند. در این مرحله برای شستشوی قطعات فلزی، رنگ کردن یا کار با اسید شورها برای تمیز کردن قطعات باید از دستکش های مقاوم استفاده شود. اگر فرد با اسید ها و قلیا های سرو کار دارد می بایست از دستکش های ضد اسید با درجه بندی مواد خطرناک استفاده نماید.

دقت شود در مرحله رنگ کاری یا شستشوی فلزات بعد از هر مرحله کار، دستکش های لاستیکی یا ضد اسید حتما باید با استفاده از حلال، ماده مورد استفاده ی باقی مانده را از روی دستکش خوب تمیز شود تا برای استفاده در مراحل بعدی آماده باشد. دستکش ضد اسید در سه سطح طبقه بندی خطرات ضعیف، خطرات متوسط و خطرات جبران ناپذیر طبقه بندی می شود که برای مرحله رنگ کاری و شستشو و آبکاری فلزات می توانید از دستکش مناسب این بخش استفاده کنید.

سوالی که در این مرحله از مطلب راهنمای خرید دستکش آهنگری مطرح می شود این است که دستکش ضد اسید جایگزین ارزان تری دارد یا خیر؟ این مورد کاملا به موادی که با آن سر و کار داریم مربوط می شود اگر ماده خطرناک است چاره ای بجز استفاده از دستکش ضد اسید، مرغوب و گران نیست و اگر ماده ای که با آن سر و کار داریم بی خطر است با دستکش لاستیکی معمولی هم امکان انجام کار وجود دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستکش ضد اسید این مطلب را مطالعه کنید: راهنمای خرید دستکش ضد اسید

,دستکش آهنگری,دستکش جوشکاری,دستکش ضد اسید,دستکش ضد برش,

 دستکش جوشکاری:

جوشکاری یکی از مواردی است که جزء لاینفک آهنگری است و برای ساخت هر سازه ای با آهن معمولا نیاز به جوشکاری به سبک های مختلف می باشد و به این ترتیب استفاده از دستکش جوش امری ضروری است. دستکش های جوشکاری یکی از پر کاربرد ترین دستکش هایی است که در مطلب راهنمای خرید دستکش آهنگری به آن اشاره می شود و عمدتا بافتی چرمی و کفی دوبل دارد که لایه مقاومتی مناسبی را برای ایمن ماندن دست های شما ایجاد می کند. مشاغل زیادی غیر از آهنگری و جوشکاری هستند که در هنگام انجام کارهای خود، در استفاده از دستکش کوتاهی می کنند، اما کارهایی مانند جوشکاری بدون استفاده از دستکش و کلاه و ماسک امری غیر ممکن است مگر اینکه  فرد اصلا به فکر سلامت خود نباشد. افراد مختلفی بارها و بارها هنگام جوشکاری بلند شدن بوی پوست و مو و گوشت سوخته شده را تجربه کرده اند که مانع انجام پروژه شده و آسیب جدی را هم به شخص وارد کرده است. در ادامه چند نمونه دستکش مناسب جوشکاری معرفی شده است.

تماس آهنگران با ولتاژ بالا یا تعمیر و نگهداری از لوازم برقی:

تعمیر و نگهداری از ابزار های برقی یا تماس با ولتاژ های خطرناک برق یکی از کارهایی است که یک آهنگر عمدتا با آن سرو کار دارد و باید در این شرایط سخت به طور مثال جوشکاری هم انجام دهد. تعویض زغال، ترمیم خرابی یا قطعی سیم برق دستگاه های مختلف از جمله کار هایی است که در هنگام انجام آن یک آهنگر با ولتاژ های ضعیف تر برق سرو کار دارد. دستش عایق برق از کلاس ۰۰ تا کلاس ۴ تقسیم بندی می شود که معمولا برای آهنگران کلاس ۰۰ به بالا لازم است. کلاس ۰۰ ارزان ترین و معمولی ترین نوع دستکش عایق برق است. همانطور که گفته شد پیش می آید که یک جوشکار در هنگام نصب یا انجام کار های مختلف با ولتاژ های بالا سروکار داشته باشد که در اینصورت باید از دستکش های مقاوم تر برای کار خود استفاده کند.

در این مرحله از مطلب راهنمای خرید دستکش نجاری باید گفت که برای دوری از خطر برق گرفتگی از دستکش های کف مواد معمولی یا دستکش موسوم به دستکش جوشکاری هم استفاده می شود که باید از مقاومت استاندارد لایه کفی دستکش در برابر ولتاژ های در تماس با دست اطمینان حاصل شود. در غیر اینصورت کار خطرناکی بوده و برای سلامتی خطر ساز خواهد شد. لایه محافظتی دستکش عایق برق از لاتکس طبیعی ساخته می شود که ضخامت لایه لاتکس هرچه بیشتر باشد مقاومت دستکش هم بیشتر خواهد بود.

سوالی که در این مرحله از مطلب راهنمای خرید دستکش آهنگری مطرح می شود این است که برای رفع مشکل پایین بودن مقاومت مکانیکی دستکش های عایق برق چه باید کرد؟ در این مرحله می توان از رو دستکشی های چرمی برای محافظت دستکش عایق برق در برابر خطرات مکانیکی استفاده کرد.

,دستکش آهنگری,دستکش جوشکاری,دستکش ضد اسید,دستکش ضد برش,

سایز مناسب دستکش کار:

یکی از نکته های مهمی که باید در هنگام خرید دستکش کار مورد توجه قرار گیرد سایز دستکش ایمنی است. اگر از دستکش بزرگتر یا کوچکتر از سایز دست استفاده شود شخص در طول انجام کار و در اثر خستگی دستکش را از دست خارج می نماید و یا در اثر گشاد بودن دستکش و بلند کردن بارهای سنگین دستکش از دست خارج می شود.

برای اینکه سایز دست خود را برای خرید دستکش پیدا کنید باید به  یکی از سه روش زیر عمل کنید:

در روش اول می توانید در ساده ترین حالت ممکن اندازه کف دست خود را متر کنید. اندازه کف دست به اندازه فاصله ۴ انگشت گفته می شود پس پهنای چهار انگشت خود را بگیرید و با توجه به لیست زیر سایز دست خود را مشخص نمایید:

اندازه پهنای ۴ انگشت ۶ تا ۶٫۵ سانتی متر ……..سایز دست S(small)

اندازه پهنای ۴ انگشت ۷ تا ۷٫۵ سانتی متر ……..سایز دست M(medium)

اندازه پهنای ۴ انگشت ۸ تا ۸٫۵ سانتی متر ……..سایز دست L(large)

اندازه پهنای ۴ انگشت ۹٫۵ تا ۱۰ سانتی متر ……..سایز دست XL(xlarge)

در روش دوم طول دست را که از قسمت تا شونده مچ تا نوک بلند ترین انگشت می باشد اندازه گیری نمایید و بر مبنای لیست زیر سایز دستکش مشخص کنید:

طول کف دست کوچکتر از ۱۷٫۸ سانتی متر ………………….سایز XS(xsmall)

طول کف دست بین ۱۷٫۸ تا ۲۰٫۳ سانتی متر ………………سایز S(small)

طول کف دست بین ۲۰٫۳ تا ۲۲٫۹ سانتی متر ………………سایز M(medium)

طول کف دست بین ۲۲٫۹ تا ۲۴٫۸ سانتی متر ………………سایز L(large)

طول کف دست بین ۲۴٫۸ تا ۲۶٫۷سانتی متر ……………….سایز XL(xlarge)

طول کف دست بزرگتر از ۲۶٫۷  سانتی متر …………………..سایز XXL(xxlarge)

در روش سوم از روش اندازه گیری در مطلب راهنمای خرید دستکش دستکش آهنگری، طول دور دست را که از قسمت تا شونده انگشتان می باشد اندازه گیری می شود و بر مبنای لیست زیر سایز دستکش مشخص می گردد:

اندازه دور دست کوچکتر از ۱۷٫۴ سانتی متر ………………….سایز XS(xsmall)

اندازه دور دست بین ۱۷٫۴ تا ۱۸ سانتی متر ………………….سایز S(small)

اندازه دور دست بین ۱۸ تا ۱۸٫۸ سانتی متر ………………….سایز M(medium)

اندازه دور دست بین ۱۸٫۸ تا ۱۹٫۹ سانتی متر ……………….سایز L(large)

اندازه دور دست بین ۱۹٫۹ تا ۲۱سانتی متر …………………..سایز XL(xlarge)

اندازه دور دست بزرگتر از ۲۱  سانتی متر ………………………سایز XXL(xxlarge)